آمار پخش پایگاه خبری شیعه ایران برای شهر رشت - پرسه در طاهرگوراب
سه‌شنبه 14 خرداد‌ماه سال 1387

بالاخره تیم پگاه گیلان پس از سالها داشتن نقش آسانسور در فوتبال ایران و رفت و آمد در لیگ یک و برتر، امسال توانست شایستگی های خود را به اثبات برساند و به فینال مسابقات جام حذفی کشور راه یابد. از این رو بر آن شدم که مطلبی در مورد این صعود و طرفداری از تیم خوب گیلانی بنویسم و به همشهریان عزیز مواردی را متذکر شوم. هر چند می دانم که همشهریان خوب من این موارد را به خوبی می دانند و اگر بنده نیز این موارد را متذکر نمی شدم، تمام این عزیزان همچون قبل از تیم پگاه گیلان طرفداری خود را می نمودند.

می دانید که یک شهر زمانی پیشرفت می کند که بتواند توریست زیادی را به سوی خود جذب کند. قهرمانی تیم خوب گیلانی به غیر از افتخار برای مردم گیلان منافع دیگری را نیز به همراه خواهد داشت. یکی از این منافع جذب توریست برای شهر رشت است.

می دانید که شهرهای بزرگ جهان و ایران بیشترین پیشرفت خود را مرهون همین توریست می باشند. شهر اصفهان از جمله شهرهای توریستی ایران است که سالیانه بالغ بر یک میلیون توریست به این شهر سفر می کنند و که تقریباً یکصد هزار نفر آن خارجی هستند. درآمد ناشی از جذب توریست در شهر اصفهان به خوبی به گردش در می آید و این سبب شده است که این شهر اکنون در آستانه ی افتتاح مترو باشد؛ این در حالیست که بسیاری از شهرهای بزرگ دیگر کشور هنوز در ابتدای افتتاح پروژه ی ساخت مترو قرار دارند. افسوس در اینجاست که شهر رشت در این چند سال اخیر نتوانسته در جذب توریست موفق عمل کند و اتفاقاً برعکس، شهر رشت با نابودی صنعت توریست روبرو می شود.

اکنون بهترین فرصت دست داده است تا دوباره صنعت توریسم این شهر را احیاء کنیم. توجه داشته باشیم که در خلال مسابقات فوتبال در لیگ برتر همین پگاه گیلان عاملی شد تا بسیاری از طرفداران فوتبال از شهرهای اطراف برای تماشای بازی این تیم با تیم های بزرگ تهرانی و شهرستانی به رشت سفر کنند. هر چند تأثیر این توریست را نمی توان به خوبی حس کرد؛ زیرا تعداد توریست و زمان اقامت آنها در شهر رشت بسیار اندک تر از حد نیاز این شهر بود، اما می توان با تبلیغات گسترده تر این توریست ها را به سوی شهر رشت بیشتر جذب نمود.

نگاهی به بازی های حساس پگاه گیلان در شهر رشت بیاندازیم: دیدار با ملوان، استقلال تهران و پرسپولیس تهران. هر کدام از این تیم ها باعث شدند که توریست ورزشی زیادی به شهر رشت جذب شوند. اعم از طرفداران تهرانی و انزلیچی تا مردم شهرها و روستاهای کوچک اطراف رشت، همگی به شهر رشت آمدند و باعث رونق بسیار کوچکی در شهر رشت شدند.

اکنون برای بار چهارم یک تیم پرطرفدار که باعث می شود توریست ورزشی زیادی به شهرمان جذب شود، قرار است دوباره در 20 خرداد به رشت سفر کند و رشتیهای مهمان نواز باید آماده باشند تا از مهمانان پذیرایی نمایند. اما هدف ما نباید به همین جا ختم شود و انتظار داشته باشیم که همه ساله پگاه گیلان خود را تا همین مراحل بالا بکشد و به همین اندک توریست قناعت کنیم. یادمان باشد که این توریست ورزشی می تواند با توجه به بالا بودن پتانسیل این شهر برای جذب توریست بیش از مقدار کنونی باشد و این میسر نمی شود مگر آنکه تیم پگاه گیلان قهرمان جام حذفی گردد. در این صورت می توان امید زیادی داشت که حضور پگاه در آسیا موجب معرفی رشت بعنوان یک شهر زیبا به مردم آسیا خواهد بود. در صورت قهرمانی پگاه، در بدترین شرایط حذف این تیم در مرحله ی اوّل بازیهای آسیایی است که می توان پیش بینی کرد که حداقل سه تیم عربی با پگاه همگروه خواهد شد و این یعنی مسافرت طرفداران این تیمهای متمول عربی که قاعدتاً با پول هنگفت ناشی از فروش نفت می تواند شهرمان به تمام اعراب بهتر معرفی نماید.

پس اکنون وقت آن رسیده است که همچون گذشته از تیم شهرمان طرفداری نماییم و این حمایت را دوچندان نیز کنیم و قید تیمهای قرمز و آبی را بزنیم و در اندیشه سربلندی شهرمان باشیم. این حمایتها باعث خواهد شد که وظیفه بازیکنان این تیم هم دو چندان شود و قهرمانی را به خانه بیاورند.

به امید پیروزی و قهرمانی پگاه در جام حذفی و سربلندی این تیم در لیگ سال آینده